Anne Baba Tutumları 3

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: Psikolog Damla Doğru Oluşturma tarihi: 2017-11-23 Hit: 3405 Yorum: 0

Tutarsız ve Kararsız Anne Baba Tutumu

 

Yazı serimin üçüncü bölümünde sizlerle paylaşacağım diğer anne baba tutumları: Tutarsız ve Kararsız Anne Baba Tutumu ve Mükemmeliyetçi Anne Baba Tutumu olacak.

 

Tutarsız ve kararsız tutuma sahip anne babalar disiplinlidir fakat disiplini nerede ve ne zaman uygulayacakları belirli değildir. Bu ailelerin tutumu sert cezalandırma ile aşırı hoşgörü arasında gidip gelmektedir. Hangi davranışın istenip istenmediğine karar veremeyen çocuk, hayatını anne babasının sinirli ya da keyifli olduğu anlara göre düzenlemeye çalışır. Yani çocuk davranışın doğru ya da yanlış olduğunu değil, ne zaman yaparsa ceza almayacağını öğrenmiştir.
Tutarsız tutum sadece anne ya da sadece babadan kaynaklanabileceği gibi, anne ve babanın birbirlerinden çok ayrı eğitim ve ceza anlayışları olmasından da kaynaklanabilir. Bu durum da çocuk davranışını hangi ebeveynine uydurması gerektiğini bilemez ve bazen öyle beklenmedik bir anda ceza gelir ki çocuk bu duruma baş kaldırır. Genellikle tutarsızlık dinamiğine sahip olan ailelerde babanın kararını anne, annenin kararını ise baba bozmaktadır. Çocuğun davranışları bir gün görmezden gelinirken, diğer gün çocuk aynı davranışı için ağır bir şekilde cezalandırılır. Tam anlamıyla tutarlılığın sağlandığı bir eğitim elbette ki mümkün değildir. Fakat tutarsız ve kararsız tutuma sahip anne babalar için bu durum sürekli hale gelmiştir.
Tutarsız ve kararsız tutuma sahip ailelerde, anne ve babalar çocuğun yanında birbirlerini eleştirir. Annenin olumlu yaklaşım gösterdiği bir davranış baba için olumsuz bir tutum sergilemeyi gerektirirken, babanın olumlu yaklaştığı durumlarda anne olumsuz bir tavır içerisinde olabilir. Genellikle ebeveynlerden biri sürekli çocuğu korur, onun tarafını tutar. Bu durum da çocuğun kendi bildiğini yapan, kimseyi dinlemeyen bir tavır sergilemesine sebep olur. Çocuğun anne ve baba arasındaki tutarsızlıklar nedeniyle bocalaması, saldırganlaşmasına da neden olur.
Tutarsız ve kararsız ailelerde, çocuğun yaptığı bir davranıştan cezalandırılması sonucu pişmanlık yaşayan anne ya da baba çocuktan özür diler. İstediğini yaptırmak isteyen ebeveyn yumuşak bir tonla bunu rica ederken, çocuğun yapmaması durumunda aniden öfkelenerek sesini yükseltir. Yerinde ve zamanında uygulanmayan ceza sistemi, çocuk için bir rahatlık sebebidir. Bu tutum çocuğun hem gelişimini hem de eğitimini negatif bir şekilde etkilemektedir.
Mükemmeliyetçi Anne Baba Tutumu
Mükemmeliyetçi tutuma sahip anne babaların en bilindik özelliği başaramadıkları hayallerinin çocukları tarafından gerçekleştirilmesini beklemeleridir. Çocuğun kapasitesi onlar için önemsizdir. Çocuğun üzerinde çok ağır bir yük vardır, çünkü bu tutuma sahip olan anne ve baba onun her alanda başarılı olmasını bekler. Sürekli büyük sorumlulukların altından kalkması gereken çocuk hiçbir zaman çocukluğunu yaşayamaz.
Kişiliğinin sağlıklı gelişmesine izin verilmeyen bu çocuklar ailelerine karşı sevgi ve nefret duygularını aynı anda yaşarlar. Anne babanın hayata ve çocuktan beklentilerine karşı doyumsuz olması çocuklarına da yansır ve sonucunda çocuk da doyumsuz bir birey haline gelir. Çocuğun kararlarına son noktayı koyan genellikle anne babadır, bu konuda çocuğun istekleri ve hayalleri önemsizdir. Karşılaştığı yoğun baskı nedeniyle en iyi olmayı isteyen çocuk, başarısız olduğu durumlarda büyük hayal kırıklıkları yaşar.
Mükemmeliyetçi tutuma sahip ebeveynler için çocukları bir yarış atı gibidir. Her zaman her şeyin en iyisini yapmak zorundadır. Bu ebeveynlere göre çocukları çok iyi yüzmeli, çok iyi şarkı söylemeli, çok iyi resim yapmalı, liderlik özellikleri taşımalı, herkesin parmakla göstereceği örnek bir birey olmalıdır. Çocuğa yanlış yapma hakkı asla tanınmaz, arkadaşları dahi anne baba tarafından seçilir. Çocuklar hem anne babalarının hem de toplumun kurallarına uymak zorunda bırakılır. Çocuktan her konuda bir büyük gibi davranması beklenir.
Mükemmeliyetçi dinamiğe sahip ailelerde çocukların çocuk olmasına asla izin verilmez. Bu ailelerde çocuklar hem fiziksel hem zihinsel yönden gelişmeleri hem de bilgili ve donanımlı olmaları için sürekli özel bir eğitim altında tutulurlar. Aynı zamanda çocuklardan çok temiz ve titiz olmaları beklenir. Mükemmeliyetçi anne babalar için çocuklarının sınıf birincisi olması yeterli değildir. Onlar çocuklarını okul birincisi olarak görmek isterler. Çocuklarına adeta bir proje gibi yaklaşan bu anne babalar, onların her zaman dört dörtlük olmaları için uğraşırlar ve bunu çocuklarının iyiliği için yaptıklarını iddia ederler. Aile içerisinde çocuğa mükemmeliyetçi davranılması, kendini ifade etmesine izin verilmemesi, sürekli eleştirilmesi çekingen, utangaç, içe dönük bir birey olmasına sebep olacaktır.


Uzman Klinik Psikolog/Aile Danışmanı ve Oyun Terapisti

Damla DOĞRU GÜLÇİÇEK

Instagram: https://www.instagram.com/psikologdamladogru/

Facebook: https://www.facebook.com/psikologdamladogru/

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha