Z Kuşağı Çocukları

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: İlknur BALCI Oluşturma tarihi: 2017-08-07 Hit: 1066 Yorum: 0

Z Kuşağı Çocukları

Biliyorsunuz 2000 yılından sonra doğan çocuklara Z Kuşağı çocukları deniyor. Bu çocuklar tam da teknolojinin, dijital dünyanın ortasında yer aldıklarından, internet ve teknoloji ile iç içe bir yaşam sergiliyor. 5 yaşındaki çocuktan 15 yaşındaki bir gence kadar hepsinin hayatında bir tablet, ipad veya internet yer alıyor. Bir çoğu da internete bağımlı olarak asosyalliğe adım atıyor.
Burada iş ebeveynlere düşüyor, bir şekilde bağımlılığın önüne geçmek için çocuklar ile iyi bir iletişim kurmalı ve teknolojiyi faydalı olarak kullanmayı öğretmeli. Elbette teknolojiyi kullanmalı ama bu normal yaşantıyı etkileyecek boyuta geçmeden önlemini almalı anne babalar.
Biz bilgisayar ve internetle onlara göre daha geç tanıştığımız için öğrenme yetimiz, z kuşağı çocuklarına göre daha zayıftı. Şimdiki çocuklar öyle mi ya? Hemen her şeyi öğreniveriyorlar:)


Peki çocukların, teknoloji ve interneti doğru kullanmaları için aileler neler yapmalı?

İnternet ve teknolojik aletler ile geçirilen zamanın bir limiti olmalı. Ailevi ve sosyal ilişkilerinin önüne geçecek kadar fazla vakit harcanıyorsa o zaman bir saat dilimi verilmeli ve bu kuralda asla esneklik olmamalı. Parkta, sinemada, arkadaşları ile olması gereken zamanı çocuk internette geçirmemeli. Bir çok özel ve güzel olayı kaçırmaması, mahrum kalmaması sağlanmalı. Ulaşamadığı bilgiye kolay ulaşmak için kullanmalı interneti ve teknolojiyi, hem zamandan tasarruf hem de kolay bir yol olduğu için interneti kullandığımızı anlatmalıyız onlara.

Elbette eğlence içinde kullanacaklar, istedikleri şarkıyı dinleyecek, keyifli videolar izleyip sosyal medya ile iletişimi öğrenecekler fakat bunu ara ara mutlaka onların kişiliklerini zedelemeden kontrol altında tutmalısınız.
Sevgiyle kalalım!

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha