Oyun ve Oyuncak

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: Psikolog Sinem CİVA Oluşturma tarihi: 2017-07-04 Hit: 2049 Yorum: 0

Oyun çocukların dünyasıdır.

Oyun ve Oyuncak
  Oyun, çocuğun kendisini ifade ettiği, iç dünyasının kapılarını sonuna kadar rahatça açabildiği, bir şeyleri kendi deneyimleri ile öğrenebildiği, yaratıcı düşüncesini geliştirebildiği en ideal ortamdır. Oyun çocukların dünyasıdır. O dünyada yer almak istiyorsak anne baba olarak çocuğumuzun oyun dünyasına girebilmemiz gerekiyor. O dünya da çocuğumuza dair her şeyi görmemiz mümkün. Neden mi çünkü çocuk böyle boşalım sağlıyor. Bu yüzdendir psikologların oyun terapisi ile iyileştirme sağlamaları. 
    Peki oyun bu kadar değerliyse oyuncak seçimi nasıl olmalı? Gelişen teknoloji ile bin bir çeşit oyuncaklar görmek mümkün. Renk cümbüşleri, değişik sesler çıkartan, şekilden şekile giren bir sürü oyuncak. Peki ben çocuğuma oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyim?
      Öncelikle yaşına uygun olması çok önemlidir. Genelde anne babalar bir tık yukarısını almak, yapmak ister. Benim çocuğum yapar oynar diyerekten, fakat şunu unutmamak gerekir çocuğunuz şuan 4 yaşında ise 5 yaşına geldiğinde zaten bunla oynayacak bırakın çocuğunuz 4 yaşın hazzını alsın, başarabildiği oyunlardan zevk alsın, öz güveni gelişsin ‘ben yapabiliyorum’ hazzını yaşasın. 
Oyuncak seçerken çok karmaşık, detaylı olmamasına özen göstermek gerek. Çünkü bu tür oyuncaklar çocuğunuzun hayal gücünü zayıflatır. Her şey hazır oyuncaklardır bunlar çocuk neyi düşünsün ki? Amacına yönelik oynar ve geçer. Yaratıcı bir oyun ortamından çıkmış olur çocuk.
 Bir diğer konu da evde fazla oyuncak olmasıdır. Evde çok fazla oyuncak çocuğun özgürlüğünü ve kendi dünyalarını keşfetme becerisini kısıtlar. Evde çok fazla oyuncak var ise bunları saklayın ve dönem dönem değişim sağlayın. Çocuk her seferinde oyuncakları yeni görmüş gibi sevinip saatlerce oynayacaktır. Hem de çocuğunuz az oyuncakla daha fazla yaratıcılık kazanacaktır. Bir arabası varsa eğer o araba hem itfaiye hem polis arabası ya da araba değil de belki de ev olacaktır. Bu onun dünyası az oyuncakla çok şey yaratacaktır kendine.
Yazımı sevgili hocam Prof. Dr. Mücella Uluğ’un sözleri ile tamamlamak istiyorum. ‘Oyun, hayal ile gerçeklik arasında bir köprüdür. Bırakalım çocuklarınız bu köprü üzerinde mutluluklarını yaşasınlar.. 
 Son olarak oyun hakkında daha çok bilgi edinmek isteyen ebeveynler ve takipçilerim şu kitapları okuyabilir;
Niçin Oyun? / Prof. Dr. Mücella Uluğ
Çocuk Yetiştirmede Oyunun Önemi / Stevanne Auerbach


                                                                                                                                              Sevgilerle
Psikolog Sinem Civa
@psikologsinemciva

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha