ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMLERİ

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: Psikolog Damla Doğru Oluşturma tarihi: 2017-05-09 Hit: 1415 Yorum: 0

Uyku ruhsal ve bedensel anlamda dinlenmemizi sağlayan çok önemli bir araçtır. 

İnsanın biyolojik ritmi gece uykusuna ayarlandığı için gündüz uykusu yerine gece uykusunun tercih edilmesi, daha enerjik ve dinç hissetmek açısından önemlidir. Çocuklarda sık karşılaşılan sorunlardan biri de uyku problemleridir ve genellikle bu durum sadece çocuğu değil aileyi de olumsuz etkiler.

Uyku ihtiyacı yaştan yaşa değişmektedir. Yeni doğan bir bebek bir gün içerisinde toplamda yaklaşık 16-17 saat uyur. Üç aydan sonra ise bebeklerin uyku süresi azalmaya başlar ve bir yaşına kadar yaklaşık 12-13 saate kadar düşer. 2-3 yaşlarında çocuklar uykuya dalma konusunda zorluk yaşamaya başlarlar. Bu dönemlerde genelde anneyle birlikte uyumayı tercih ederler. 4-5 yaşından itibaren ise bu zorluklar ve çocuklardaki gece uyanmaları yavaş yavaş azalmaya başlar, fakat genellikle sabahları çok erken saatlerde uyanırlar.

Uykuya dalmakta zorluk yaşayan ya da geceleri uykusu bölünen çocuklar genellikle korkma, kötü rüya görme gibi sebeplerle annelerini yanlarına çağırırlar. Böyle durumlarda anne, çocuk uyuyana kadar çocuğun odasında kalmalı ve ona güvende olduğunu hissettirmelidir. Fakat çocuğun anne baba yatağına götürülmesi ve gece orada uyumasına izin verilmesi çok doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü anne baba ile aynı yatakta uyuyan çocuklarda ayrı odada yatanlardan daha fazla uyku problemi ile karşılaşılmaktadır.

Uyku problemlerinin oluşmasına yol açan en temel sorunlardan biri çocuğun gece korkarak uyanmasıdır. Gece korkusu çocuklarda iki şekilde görülmektedir. Birinci durumda çocuk gece yarısından sonra korkarak ve ağlayarak uyanmaktadır. Anne babasını yanına çağıran çocuk, gördüğü kötü rüyanın gerçek olmadığını anladığında sakinleşir ve yeniden uyur. İkinci durum ise çocuk uyuduktan 1-2 saat sonra yaşanır ve çocuk panik halinde bağırarak uyanır. Çocuk aşırı derecede ürkmüştür, anlamsız konuşmalar yapar, amaçsızca kalkıp dolaşmaya başlar. Anne ve babanın tüm çabasına rağmen sakinleşmez. Fakat bir süre sonra çocuk hiçbir şey olmamış gibi yatağına yatarak uyumaya devam eder. Yani aslında çocuk tam anlamıyla uyanmamıştır ve genellikle sabah kalktığında bu durumu hatırlamayacaktır. Bu duruma gece terörü adı verilir. Bu durumda anne babanın yapması gereken telaşa kapılmamak ve sakin olmaktır. Çocuğun kendine zarar verebileceği bir davranışı olmadığı sürece çocuğa müdahale edilmemelidir. Çocuk uyandırmaya çalışılmamalı, sakin bir şekilde yatağa yatırılmalıdır. Bir müddet sonra çocuğun yeniden uykuya daldığı görülecektir.

Çocuğunuzda uykuya dalma güçlüğü ya da uykudan sık uyanma gibi uyku problemleri uzun süredir varsa mutlaka bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Psikolog/Aile Danışmanı ve Oyun Terapisti

Damla DOĞRU

İnstagram: https://www.instagram.com/psikologdamladogru/

Facebook:  https://www.facebook.com/psikologdamladogru/

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha