Okul Öncesi Eğitim Ailede Başlar

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: Uzm. Psk. Ferzan Renan Oluşturma tarihi: 2017-03-05 Hit: 2329 Yorum: 0

Günümüzde eğitim ve bilgiye  kolay ulaşılırken, çok da kirlendi.

   21. Yüzyıl bilimde ,  sanatta ve dolayısı ile eğitimde doruk noktasına ulaştı. Bunun en temel nedeni de teknoloji. Artık Google'a yazarak bir çok
sorumuzun cevabına ulaşmaktayız. Yalnız irdelenmesi gereken en önemli detay ulaştığımız cevaplar ne kadar doğru.
Misal okul öncesi eğitim setleri diye arama yapıyoruz ve karşımıza binlerce sonuç çıkıyor. Bu sonuçlardan en çok okunan veya tercih edileni en kaliteli olduğunu düşünerek araştırma yapmadan hemen temin ediyoruz ve çocuklarımıza destek olduğumuzu düşünüyoruz.

Peki bu ne kadar sağlıklı? Onlarca hatta yüzlerce okul öncesi eğitim seti mevcut. Seçim yaparken ilk dikkat edilen konu genelde fiyat ve daha sonra bilinirlik. Bunun dışında yazarları kim, kazanımları neler araştırmıyoruz dahi. Çünkü artık ebeveynlerin yüzde 71 i üniversite mezunu ve her konuda bilgi sahibiler değil mi?
Yanlış tabi ki kalite veya verimlilik her zaman en çok tercih edilen olması ile ilgili değildir. Buna en güzel ornak konu ile ilgili olmasa da Ferrari markasını verebiliriz. Dünya üzeründe en hızlı ve en dayanıklı araç yapımından dolayı yüzlerce ödülü bulunan marka, ekonomik zorluğu yüzünden az kullanılan elit bir markadır. Şimdi Ferrari kullananlar diğer araç markalarından daha az sayıda diye kalitesiz demek mi oluyor?

Bunun gibi onlarca örnek sıralayabiliriz. Çocuk gelişimi ve eğitiminde en temel nokta olan okul öncesi eğitim aile de başlamaktadır.
Sizler ne kadar bilgili olsanız da , çocuklarınız ile konuşsanızda bir süre sizi dinlemek yerine , izlemeyi tercih edecekler. Siz elinizde sigara ile çocuğunuza sigaranın zararlarını anlatırsanız asla başarılı olamazsınız. Anne babasının elinde bir kere bile kitap görmemiş bir çocuğa kitap oku diye baskı yapmak genelde başarısız olur. Veya günde ortalama 4 5 saat televizyon izleyen bir aile çocuklarına televizyon izledikleri için kızarlar ise, çocuğun iç dünyasında çatışmaya yol açarlar. 

Bunun yerine her gün en az 1 saat televizyonu kapatıp çocuğunuz ile sohbet etmeli, birlikte aktiviteler yapmalısınız. Belki kitap okuma etkinliği, belki birlikte oyun oynama etkinliği gibi. Ayrıca her gece çocuklarınızı uyutmadan önce o gün kendisini en çok mutlu eden durumu ve en çok üzen durumu muhakkak sorun ve alışkanlık haline getirin. Böylelikle iletişiminiz güçlenir ve çocuklarınız sizden herhangi bir sorununu saklamaz.

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha