Pedagog Sevil Yavuz Kimdir

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: Oluşturma tarihi: 2017-02-25 Hit: 3024 Yorum: 0

SEVİL YAVUZ | Pedagog & Klinik Psikolog | Yazar | Akademisyen | Oyun Terapisti | EMDR Terapisti |

 Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden yüksek onur derecesi ile mezun oldu.  Ardından Londra'da eğitim alan Sevil Yavuz, bu süreçte gözlemler yaparak İngiltere’deki çocuk yetiştirme stilleri ve aile yapılarını inceledi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli eğitim kurumlarında danışmanlık yaptı ve psikoloji yüksek lisans eğitimini tamamlayarak uzmanlığını aldı. 


Yaşam boyu eğitim felsefesini benimsemiş olan Sevil Yavuz, üniversite eğitiminin ardından da alanıyla ilgili farklı eğitimlere katılmaya devam etmektedir. Bunlar arasında filial terapi, çocuk merkezli oyun terapisi,  theraplay,  deneyimsel oyun terapisi, kum tepsisi terapisi, dışavurumcu sanat terapileri, EMDR, hipnoterapi, regresyon, bilişsel davranışçı terapi gibi birçok terapi eğitimleri yer almaktadır. 


Yavuz, teorik birikimini anne babalarla paylaşmak amacıyla 2008 yılında açtığı "Sevil Yavuz Psikoloji Enstitüsü'nde eğitim, danışmanlık ve terapi hizmetleri vermekte, Türkiye’nin önde gelen basın kuruluşlarının danışmanlığını yapmakta, başta milliyet.com.tr Pembe Nar ve Milliyet Cadde yazarlığı olmak üzere dergi ve gazetelerde yazılar yayımlamakta, televizyon programları ve ana haber bültenlerinde uzman görüşlerini paylaşmaktadır. Uzun yıllar P&G'nin Prima & Orkid markasının pedagojik danışmanlığını yapan Sevil Yavuz Unilever, Algida, BKE, Çilek Mobilya gibi sektörün en iyi firmalarına alanı ile ilgili kurumsal danışmanlık vermeye, çeşitli sosyal sorumluk projelerinde yer almaya devam etmektedir. Bursa Kebap Evi Şubelerinde çocuklar için hazırlanan Minik Şefler Etkinlik Kitabı Sevil Yavuz ve Kurumsal ekibi tarafından hazırlanmıştır. 

 

Çocuk hakları ve çocuğun korunması konularına özel olarak eğilen Sevil Yavuz, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına gönüllü danışmanlık yapmakta ve birçok kuruluşun çalışmalarına bilirkişi olarak katkı sunmaktadır.  Kadem üyesi ve Anne Meclisi Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca Reklam Özdenetim Kurulunda (RÖK) Çocuk ve Aile Psikolojisi konusunda bilirkişi olarak danışmanlık yapmaktadır.


Halen klinik psikoloji doktora (PhD) eğitimine devam etmekte ve Beykent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yaklaşık 15 sendir  Çocuk, Ergen ve Yetişkinlere çalışmaktadır.

 

Üye Olduğu Kuruluşlar
- American Psychological Association –APA  
- Association for Play Therapy- APT
- BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği)
- RÖK (Reklam Özdenetim Kurulu)
- EMDR Derneği Üyesi

-TAKOYDER (Tüm Akıl Oyunları Eğitim ve Araştırma Derneği) Onursal Üyesi

-Norma Hukuk Derneği Onursal Üyesi

-Tanık Hukuk Derneği Onursal Üyesi

-Anne Meclisi Derneği Yönetim Kurulu ve Kurucu Üyesi

-KADEM ( Kadın ve Demokrasi Derneği )

 

 

Kurumsal Referanslar
RÖK www.rok.org.tr
Veet Türkiye http://www.veet.com.tr
AFF Reklam www.affreklam.com
Çilek Mobilya www.cilek.com.tr
Procter & Gamble (P& G) http://www.pg.com.tr/
Medyaevi: http://www.medyaevi.com.tr/
Prima: http://www.prima.com.tr/tr_TR/home
Orkid: http://www.orkid.com.tr/
ve http://www.kizlararasinda.com/
Mermedya: http://www.mermedya.com/
Rdb Reklam Şirketi http://www.rdb.com.tr/
Kale Holding A.Ş http://www.kale.com.tr

 

SEVİL YAVUZ'nun  Hizmet Alanları

- Çocuk Psikolojisi, Aile Danışmanlığı ve Eğitimleri

- Kurumsal Eğitim Programları, Seminer, Atölye Çalışmaları

- Kurumsal Pedagojik Danışmanlık, Proje Geliştime ve Marka İletişimi

- Sosyal Sorumluluk Projeleri ve  Sivil Toplum Çalışmaları

-Medya ve Basın Danışmanlığı ve Uzman Görüşü

-TV  Programları Danışmanlığı ve  Haber Bültenleri

- Köşe Yazarlığı ve Makale Paylaşımı


Uyguladığı Terapi Yöntemleri

-Çözüm Odaklı Terapi (Solution Foced Therapy)
-Geçmiş Yaşam Terapisi (Past Life Therapy)

- Çocuk Merkezli Oyun Terapisi (Child-Centred Play Therapy)

- Çocuk-Ebeveyn İlişkilerini Geliştirme Terapisi-CRPT (Child-Parent Relationship Therapy)
-Gelişimsel Oyun Terapisi (Developmental Play Therapy)
- Theraplay Oyun Therapisi (Theraplay)
- Theraplay Grup Çalışması (Group Theraplay)

- Dışa Vurumcu Oyun Terapi Yöntemleri (Expressive Play Therapy)
   1- Sanat Terapisi (Art Therapy)
   2- Kum Tepsisi Terapisi (Sand Tray Therapy)
   3- Kukla Terapisi (Puppet Interview)

- Kısa Süreli Oyun Terapisi (Short Term Play Therapy)
- Özel Çocuklarla Oyun Terapisi Yöntemleri (Play Therapy with Children with Special Problems)
  1. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozuklu (DEHB) olan Çocuklarla (Play Therapy with ADHD)
  2. Karşıt Gelme Bozukluğu (KGB) olan Çocuklarla Oyun Terapisi (Play Therapy with OD)
  3. Taciz Yaşamış Çocuklarla  (Play Therapy with Abused Children)
  4. Anne-babası Boşanmış Çocuklarla (Play Therapy of Children with Divorced Parents) Oyun Terapisi

- Aile Terapisi (Family Therapy)
- EMDR Terapisi-EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)
- Regresyon Terapisi (Regression Therapy-RT)
- Çift Terapisi (Couple Therapy)

Klinik Psikoloji Eğitimi

- Byron E. Norton ve Carol Crowel Norton tarafından geliştirilen Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT)  Eğitim I. ve  II. Düzey Eğitimini almıştır.

-Dr.Avi Goren-Bar tarafından verilen Klinikte Dışavurumcu Sanat Terapisi Eğitimine devam ediyor.

-Dr. Emel Stroup tarafından verilen Kognitif Terapi Yönelimli Klinik İlk Görüşme & Terapi Becerileri eğitimini almıştır.

-Dr. Emel Stroup tarafından verilen Kognitif Terapi İlkeleri ve Depresyon Tedavisinde Uygulanması eğitimini almıştır.

- The Wellness Enstitute onaylı eğitmen Reyhana Seedat tarafından verilen Kalp Merkezli Hipnoterapi eğitimi almıştır.

-EARTh College'den Christine Alisa tarafından verilen "Past Life Therapy with Children and Adolescents" eğitimini aldı.

-BRIEF London ve DBE işbirliği ile Brief London kurucularından Chris Iveson tarafından verilen Çözüm Odaklı Terapi (Solution Foced Therapy) I. Düzey Eğitimini almıştır.
-Parent Effectiveness Training-P.E.T Etkili Anne Baba Eğitimcisi eğitimini başarıyla tamamlamış Gordon Training Institude (GTI) tarafından akredite P.E.T eğitimci sertifikasını almıştır.
-Klinik Psikoloji Doktora eğitimi kapsamında Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Onur Saltuk Dönmez’den Çocuk Psikopatalojisi Süpervizyonu ve Psikiyatrist Dr. Özgür Öğütcen’den Psikanaliz Süpervizyonu almıştır.
-Klinik Psikoloji Doktora eğitimi kapsamında Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Kurucu Başkanı Psikiyatrist Dr. Murat Dokur’dan İlişki Süpervizyonu ve Klinik Psikolog Dr. Gulin Güneri'den CBT Süpervizyonu almıştır.
-Klinik Psikoloji Doktora Eğitimi kapsamındaki Klinik stajını tamamlamıştır.
-EMDR Derneği ve Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen EMDR.1.Düzey ve 2. Düzey Eğitimini ve Süpervizyonu  Emre Konuk'dan almıştır.
-TheTheraplay® Institute ve Uluslararası Oyun Terapisi Derneği (APT-Association of Play Therapy) onaylı 1. Seviye Theraplay® ve MEM (Marschak Etkileşim Metodu) Eğitimi, Grup Theraplay Eğitimi ve Theraplay Grup Süpervizyonları Eğitimini Theraplay® ve Oyun Terapisti, Süpervizörü ve Eğitmeni Marlo L.-R. Winstead, RPT/S’den almıştır.
-Uluslararası Oyun Terapisi Derneği (APT-Association of Play Therapy) onaylı Registered Play Therapist Reyhana Seedat tarafından verilen çeşitli oyun terapisi modellerini ve bunların süpervizyon çalışmalarını içeren iki senelik “Oyun Terapisti Sertifika Eğitimini" tamamlamıştır.
-Ayrıca Family Enhancement and Play Therapy  Merkezi Kurucusu PhD, Dr. Risë VanFleet tarafından verilen "Intensive Filial Therapy (Yoğunlaştırılmış Filial Terapi) ve Child-Centred Play Therapy (Çocuk Merkezli Oyun Terapisi) eğitimlerini,
-ABD'li Dr.Byron ve Dr.Carol Norton tarafından eğitimi verilen "Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) eğitimini,
-Uluslararası Oyun Terapisi Derneği ( APT-Association of Play Therapy) onalylı Registered Play Therapist Reyhana Seedat tarafından verilen CRPT (Child-Parent Relationship Therapy) ve Developmental Touch Play Therapy (Gelişimsel Oyun Terapisi) eğitimlerini alarak Filial ve Oyun Terapisti olarak ailelerle ve çocuklarla klinik çalışmalarına devam ediyor.
-Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Prof. Dr. Mücahit Öztürk'ten " Çocuk ve Ergen Psikopatalojisi" ve Bilișsel DavranıșçıPsikoterapiler Derneği Prof. Dr. Hakan Türkçapar'dan Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimini aldı.
-PETD (Psikoloji Eğitimleri ve Terapileri Derneği)'den bir senelik "Aile ve Çift Terapisi" sertifika programını tamamlayarak çiftlerle çalışmaya başladı.
-CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği)'dan Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 1.Modül Eğitimini aldı.
-"Portage Erken Eğitim Paketi" sertifikasını aldı.
-The International Board of Regression Therapy (IBRT) UluslararasıRegresyon Terapistleri Bord'u onaylı Regresyon (Geçmiş Yaşam) Terapisi Eğitimini 1-2 Modül eğitimini tamamlayarak regresyon terapisti oldu.

 

Psikolojik Değerlendirme ve Test Eğitimleri
-Anne-Baba-Çocuk ilişkisini değerlendirmek için kullanılan MEM (Marschak Etkileşim Metodu) Eğitimi, Theraplay® ve Oyun Terapisti, Marlo L.-R. Winstead, RPT/S’den almıştır.
- PETD (Psikoloji Eğitimleri ve Terapileri Derneği)'den WISC-R Zeka Testi uygulayıcı eğitim sertifikasını aldı.
-Psikolojik Testler Derneğinden T.A.T (Tematik Algı Testi) ve MMPI (Minesota Cokyonlu Kisilik Envanteri) eğitimi sertifikasını aldı.
-PETD (Psikoloji Eğitimleri ve Terapileri Derneği)'den çocuklara uygulanan projektif testler olan C.A.T (Çocuklar için Algı Testi), Luisa Düss Psikanalitik Öykü Testi eğitimi sertifikasını aldı.
-Gelişimsel Çocuk Nöroloji Derneği tarafından adaptasyon çalışması yapılan "Denver II Gelişim Tarama Testi" uygulama eğitimi aldı.
-Psikolojik Testler Derneğinden "Peabody Resim Kelime Testi, Metropolitan Okul Olgunluk Testi, Bender Gestalt Görsel-Motor Algı Testi, Burdon Dikkat Testi, Gesell Gelişim Testi, AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Porteus Labirentleri Zeka Testi, Good Enough Testi, Draw a Person Testi,Catell 2A Zeka Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Foristig Gelişimsel-Görsel Algı Testi" uygulayıcı eğitimlerini aldı.

 

Uluslararası Bildiriler ve Katıldığı Seminerler
- XII. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’nde “Aile içi Şiddet ve Saldırganlık” konulu tezini Sözlü bildiri olarak sundu.
- XII. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongres’nde Nancy L. Murdock tarafından gerçekleştirilen “Integrative Approach to Couple Counseling (Çift Danışmanlığında Bütünleyici Yaklaşım) Workshop”çalışmasına katıldı.
-XII. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’nde “Mental Heath Counseling Working Group (Ruh Sağlığı Danışmanlığı Çalışma Grubu) katılım sertifikası aldı.
-17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof.Dr.Aydan Gülerce sunumuyla AYDA (Aile Yapı Değerlendirme Aracı) Çalışma Grubuna Katıldı.
- Avrupa Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Eğitim Kongresi ve Kent State Üniversitesi'nden Prof.Dr.Genenieve Davis ve Prof.Dr. Trish Koontz sunumuyla 3-12 yaş Çocuklarında Matematiksel Düşünce Eğitimi Atölye Çalışmasına katıldı.
- İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen Eğitim Psikolojisi Sempozyumuna katıldı.
-Marmara Üniversitesi ve TODEV işbirliğiyle düzenlen 3. İstanbul Otizm Eğitim Günleri Seminerine katıldı.
-Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen Kariyerin Küçük Adımları Okul Öncesi Döneminin Çocuğun Gelişimine ve Geleceğine katkıları" Konferansına katıldı.

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha