Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: Uzm. Psk. Pınar Erdoğan Oluşturma tarihi: 2017-02-14 Hit: 2140 Yorum: 0

Direkt olarak dikkat eksikliğini ölçen ve belirleyen bir test veya uygulama yoktur

Dikkat dağınıklığı ve eksikliği olan çocuklar uzun süre odaklanamazlar, dalgınlık, dağınıklık, unutkanlık gibi nedenlerden dolayı okulda başarısız olabilirler. Yapılan son araştırmalar dikkat eksikliğinde en etkin tedavinin; aile becerileri eğitimi, davranışsal eğitim ve sınıf içi müdahalelerini kapsayan kombine bir tedavi olduğunu söylüyor.

 

Direkt olarak dikkat eksikliğini ölçen ve belirleyen bir test veya uygulama yoktur.

Bunun anlaşılabilmesi için detaylı bir araştırma yapılmalıdır. İlk adım olarak da çocuk psikoloğuna gidilmelidir. Psikoloğa değil, çocuk psikoloğuna.

 

 

 

 

HER ZAMAN DİKKATLİ VE SABIRLI OLUN

Anne baba olarak bizim yapabileceğimiz neler var? 
Dikkat eksikliği iyileşmeyen bir hastalık olduğu için, amacınız, ona hayatla baş etme stratejilerini öğretmek olmalıdır. Bu çok uzun soluklu bir süreçtir ve pes etmemek gerekir. Bu konuda size bazı tavsiyeler verebilirim:
-  Dikkat eksikliği olan çocuğunuzla aşırı derecede sabırlı olmanız gerekir.
-  Çocuğunuza yeni bir şey öğretirken defalarca tekrarlamanız gerekebilir. 
-  Çevresi çocuğunuz için zorlu bir ortam ise, ortamı değiştirin. Eğer şu andaki programı onu zorluyorsa, programı değiştirin. Onu arkadaşlarıyla kıyaslayarak gereksiz zorlamadan kaçının. 
-  Ona sağladığınız destek ve kolaylıklar sayesinde problemlerle daha kolay baş edince kendine güveni gelişir ve bu da onun bir sonraki problemi çözmek için daha motive ve cesaretli olmasını sağlar.
-  Ona sürekli destek sağlamak ve onu özgür bırakmak arasında çok ince bir çizgi vardır ve ikisinin de birbiriyle dengeli yapılması gerekir. 
-  Çocuğunuzu çok sıkı takip edin ve özellikle küçük yaşlardayken onu gözünüzün önünden çok fazla ayırmayın. Dikkat eksikliği olan çocuklar diğer çocuklara nazaran daha fazla süpervizyona ihtiyaç duyarlar. * Ders çalışma ortamını gözden geçirin; dikkatini dağıtacak sesleri engelleyin, etrafı dağınıksa veya çok fazla eşya varsa tekrar düzenleyin. Masasını üzerinde dersiyle ilgili olmayan hiçbir eşya olmasın.
-  Çok sık unutkanlık yaşayabileceğini hatırlayın ve bunu doğal karşılayın. Kasti yapmadığını hatırlayarak unutmaması için stratejiler geliştirmesine yardımcı olun. 
-  Çocuğunuza aynı anda çok fazla komut vermeyin. Bir tanesini bitirene kadar ikincisine geçmeyin. Birden fazla şey istediğinizde hepsini unutabilir ve siz de onun sözünüzü dinlemediğini düşünebilirsiniz. Gerçek problemin unutkanlık olduğunu hiçbir zaman unutmayın!
-  Onunla konuşurken göz göze olmaya gayret edin. Çok uzun konuşursanız dikkati dağılır ve söylediklerinizin yarısını hatırlamayabilir. Eğer size dinlerken sık sık başka şeylerle meşgul oluyorsa, ona söylemek istediklerinizi kısa cümleler halinde söyleyin ve sözünüz bittiğinde ona ne söylediğinizi tekrar ettirin.
-  Dikkat eksikliği olan çocuklar düzenli ve yapılandırılmış ortamlarda daha kolay hareket ederler. Bu nedenle evinizde her zaman düzenli olmaya gayret gösterin. Yaşamınızda bir rutin olsun. Her şeyin yeri ve zamanı belirli olsun. Bu sayede çocuğunuz daha kolay organize olur. 
-  Çocuğunuzun kendi kendine toplu ve düzenli olmasını beklemeyin. Çantası, odası, dolabı sık sık dağılabilir. Gerekirse her gün, hatta bazen günde iki kere hayatını düzenlemek için ona rehberlik edin, onunla beraber eşyaları toplayıp düzenleyin. Eşyalarının yeri belli olsun, gerekirse çekmecelerine, raflarına koyması gereken şeylerin ismini yazın; çorap çekmecesi, kitap rafı, oyuncak kutusu gibi.
-  Duvarına bir takvim asın ve yapılacakları, gidilecek yerleri o takvime yazın. Her şeyi siz hatırlatmayın. Böylelikle ona ajanda kullanmayı öğretmiş olursunuz. 
-  Çantasını okuldan her geldiğinde boşaltmasını, gereksiz kağıtları atmasını, kitaplarını, defterlerini gözden geçirerek çantasını hazırlamasını isteyin.
-  Kıyafetlerini de sık sık gözden geçirin ki giymediği, küçülen veya eski giysileri odasında gereksiz yer kaplamasın. Çok fazla eşya olduğunda organize olması, odasını toplu tutması daha güç olur. 
-  Doğru ve başarılı davranışlarını ödüllendirmeyi unutmayın.

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha