Oyun ve Çocuk

Yazan Bölüm: Admin İçinde Yayınlandı: Uzm. Psk. Ferzan Renan Oluşturma tarihi: 2017-02-14 Hit: 3377 Yorum: 0

Oyun çocukların hayatlarını sergilediği bir sahnedir.


.  Çocuklar yaşama anlam vermeyi, Sorunlar ile baş etmeyi hatta birçok şeyi kalıcı öğrenmeyi oyun sayesinde edinmektedir. Oyun sadece arabayla oynamak ya da bebekler ile vakit geçirmek olarak düşünülmemelidir.

Yemek yeme problemi olan bir çocuğa hadi bakalım hangimiz daha hızlı yiyeceğiz diyerek yarışma yapmakta bir oyundur; ev ile ilgili sorumluluk vermekte bir oyuna çevrilebilir. Dolayısı ile çocukların hayatından oyunu eksiltmek birçok alanda sorunlara yol açar. Çocuklarla iletişim kurmanın, yeni beceriler kazandırmanın, yeni bilgiler öğretmenin yolu oyundur.

Oyun oynamayan çocuklar, oyun oynayan çocuklara göre birçok araştırmada derin farklar çıkmaktadır. Nasıl ki bir çocuğun hayatında et, süt, su, sebze,meyve gibi öğünler vücudu için olmazsa olmazdır. Oyunda bilişsel, psikolojik ,ince-kaba motor, fiziksel gelişim gibi çocuğun çoğu alanda ki sağlığı için şarttır.

Çocuk oyuncaklarını kendisi mi seçmeli?
Her çocuğun ilgisi farklı oyuncaklara olabilmektedir. Ailelere düşen görev öncelikle toplumsal cinsiyet ayrımı yapmadan çocuğun istediği oyuncak türünde faydalı olanı almasıdır. Mesela bir kız çocuğu araba sürmek istiyorsa bunu erkeksi oyuncak düşünüp kısıtlama getirmemelidir. Ayrımcılığın temelinde pembe-mavi vardır.

Her çocuk her oyuncakla oynamalıdır. Fakat bu asla evinizi oyuncak dükkanına çevirin demek değildir. Değer algısı kazandırılmalı hatta kendi oyuncağın kendi yapması var olan oyuncaklar bozulunca, kırılınca kendi onarması önemlidir. Aileler eğitici oyun metaryellerini araştırıp çocuklara seçim hakkı verebilirler. Dikkat edilmesi gereken çocuğun yaşından büyük ya da küçük yaş grubu oyuncakları seçilmemesidir.
Anne baba oyuna ne kadar dahil olmalı?
Anne ve babanın her gün en az yarım saat çocukları ile oyun oynamasını öneriyorum. Oyunlarda çocuk ile anlaşmalı olarak kural koyabilirler. Olabildiğince dahil olmaları çocuğu oldukça mutlu edecektir. Bazen çocukların verdiği görev ya da rolü uyumlu şekilde oynamaları bazen de kurallar karşılıklı koyularak çocuğun uyum sağlaması istenebilir.

Unutulmamalıdır ki oyuna  isteksiz şekilde dahil olan ya da bir yandan başka işlerle ilgilenen aileler çocuklarını kandıramazlar. Çocuklar büyük bir alıcıdır. Her halinizi anlar hisseder ve  buna karşı olumsuz duygular davranışlar geliştirebilir. İçten ve istekli şekilde oyunlar oynanmalıdır.
İlk okula başlamış çocuğun oyun saati nasıl düzenlenmeli?
Okuldan yorgun gelse de ödevleri çok olsa da oyunu çocuğun hayatından çıkaramayız. Çünkü bu çocuğun ihtiyacıdır. Dolayısı ile okul günleri belli bir oyun saatti düzenlenebilir o zaman içinde sadece oyun oynanabilir. En az yarım saat, 45 dk’yı her gün oyuna ayırmak çocuğun hayatından hiçbir şey götürmez aksine birçok şey getirir.
Çocuğa kendi başına oyun oynaması nasıl öğretilebilir?
Çocuğa görev vererek, hadi bunu tamamla bana göster gibi komutlar ile ya da şuan senin oyun saattin istediğin gibi değerlendirebilirsin beni şuan yemek yapma saattim gibi mantıksal açıklamamalar yapılabilir.

Fakat aile ile birlikte her çocuk oyun oynamalıdır. Kendi başına oyun oynaması kadar ailesi ile oynaması da önemlidir.

Etiket:

Yorum Bırak

Captcha